Útmutató az onkológiai betegekkel foglalkozó egészségügyi szakembereknek
Példa nélüli időket élünk. Nincs olyan iránytűnk vagy térképünk, ami könnyen eligazítana most bennünket a folyamatosan változó eljárásrendek és irányelvek között, ami segítene észben tartani és követni ezeket, miközben azért küzdünk, hogy egyensúlyt teremtsünk saját szükségleteink és az egészségügyi rendszer, munkahelyünk igényei között.
A fokozott mértékű szorongás egyre általánosabbá válik, ahogy a COVID-19-en, valamint szűkebb és tágabb közösségeinkre is hatást gyakorló következményein át manőverezünk. Teljesen indokolt és természetes, hogy erre a sok bizonytalanságra, ami most körülvesz bennünket, intenzív érzelmekkel reagálunk. Több érzés is kavaroghat bennünk felváltva, vagy akár egymással párhuzamosan is. Feszültség, aggodalom, szomorúság, félelem, csalódottság, düh, zavar. És minél inkább arra fókuszálunk, amit nem befolyásolhatunk, annál feszültebbnek és nyugtalanabbnak érezhetjük magunkat. Ez is normális.
Ugyanakkor miközben munkáddal a járvány ideje alatt is a közösséget szolgálod, fontos, hogy magadról is gondoskodj: a Te jólléted és testi-lelki ellenálló képességed a betegeid számára is nélkülözhetetlenek.
Ezekkel a technikákkal hatékonyan kezelheted a stresszt, és működhetsz tovább ebben a rendhagyó időszakban is:
● Ütemezz és iktass be pihenőket, hogy alapszükségleteidről gondoskodhass.
● Ütemezz és iktass be relaxációs szüneteket is, miközben dolgozol. Ez a műszakodba illesztett pihenő, még ha néhány percig is tart, sokat segíthet abban, hogy nyugodtabbá válj. Sőt: már egy 5 perces sétától is, jóval élénkebbnek, koncentráltabbnak érezheted magad.
● Minden nap fordíts időt egy olyan tevékenységre, amiben örömöd telik – még akkor is, ha csak egy percet tudsz ezzel tölteni.
● Étkezz egészségesen; a munkahelyeden is próbálj olyat enni, amit otthon készítettél.
● Alakíts ki egy új, jelenleg is működőképes rutint. Őrizz meg benne minél több biztos pontot eddigi mindennapjaidból is.
● Minden nap élvezd egy kicsit a napsütést.
● Amikor ülőmunkát végzel, időről időre mozgasd át magad. Próbáld ki az irodai jógát, vagy nyújts egy kicsit.
● Sportolj, mozogj rendszeresen. Amikor van rá lehetőséged, válaszd a sétát vagy a kerékpárt munkába járáshoz.
● Kerüld, vagy legalább mérsékeld alkohol- és koffeinfogyasztásod.
● Kövesd figyelemmel magad: vedd észre, amikor nagyfokú kimerültséget, ingerlékenységet, figyelmetlenséget, nyugtalanságot vagy szorongást tapasztalsz magadon.
● Takarékoskodj az energiáiddal.
● Adj magadnak időt, akár csak néhány pillanatot, és lélegezz lassan, nyugodtan, mielőtt teljesen megérkezel a munkahelyedre, belépsz a kezelőbe, műtőbe, betegszobába, vagyelindulsz hazafelé. Ezt lehet, hogy nehezebbnek találod majd, amikor védőfelszerelést, például maszkot viselsz, de a nyugodt levegővétel minden körülmények között segít a stressz fiziológiai tüneteit kezelni, és ha arra van szükséged, megpihenni, lecsendesedni, átkapcsolni.
● Ha rendszeresen jársz pszichológushoz, jó, ha videóchaten vagy telefonon keresztül tovább folytatjátok a közös munkát. Ha nincs/nem volt olyan segítő szakember, akit rendszeresen felkeresel, de úgy érzed, hogy most szükséged lenne rá (akár csak egy-egy alkalommal is), többféle ingyenes szolgáltatás közül is választhatsz.
Ezek a kezdeményezések kifejezetten egészségügyi dolgozók számára jöttek létre, nekünk ajánlanak fel segítő beszélgetéseket:
Call for Help (https://callforhelp.hu/)
Mental for Doctors: (https://www.facebook.com/MentalForDoctors/).
● Ha a spiritualitás, vallásgyakorlás fontos szerepet tölt vagy töltött be az életedben, tedd ezt is mindennapi rutinod részévé.
Az ajánlást a Mayo Klinika, a Seattle-i Rákszövetség, a Barnes-Zsidó Kórházban működő Siteman Rákközpont, a Birminghami Alabamai Egyetem (UAB) O’Neal Átfogó Rákellenes Központja, a Pennsylvaniai Egyetem Abrahamson Rákközpontjának és a Vanderbilt-Ingram Rákközpont tapasztalt szakértői, valamint George Handzo tiszteletes állították össze. Az ajánlást a Nemzeti Átfogó Rákbetegségeket Felügyelő Hálózat (NCCN) tette közzé és a Magyar Pszichoonkológiai Társaság munkatársai fordították magyarra.
További hasznos anyagokat a Magyar Pszichoonkológiai Társaság folyamatosan frissülő honlapján és facebook oldalán találhatsz.